Üzgünüz.
Bu video sadece Türkiye'den izlenebilir.
Sorry, this video is not available from outside of Turkey
Orijinal Adı: A Wild Idea
Çeviren: Haşim Demir
Yıl: 2011
Süre: 26 dk
Dil: İngilizce, Türkçe altyazı
http://awildidea-movie.com/
Bu film SYFF 2012 seçkisindendir

Hassas bir ekosistemde petrol elde etmenin karmaşıklığını ve bunun gezegenin bütünü üstündeki etkilerini ele alan bu film, Ekvador’un, küresel iklim değişikliğiyle mücadele sürecindeki benzersiz önerisine odaklanıyor. Bu öneriye göre, Ekvador, küresel toplumdan alacağı malî desteğe karşılık, en büyük petrol yataklarına dokunmayacak. Film izleyiciyi, Ekvador’un Amazon bölgesindeki Yasuni Ulusal Parkı’na götürerek, yağmur ormanlarının büyüleyici biyoçeşitliliğini gözler önüne seriyor, parkın altında yatan ve ITT Yatağı olarak da bilinen, milyonlarca varil petrolü anlatıyor.

"Yasuni: Sıra Dışı Bir Fikir", zengin bir video arşivi ve farklı bakış açılarını temsil eden tanıklıklar aracılığıyla, çok kıymetli olan petrole dokunmama idealinin ilk bakışta ütopik olan resmî bir teklife nasıl dönüştüğünü anlatan kışkırtıcı bir film. Kabul edildiği takdirde, Yasuni-ITT girişimi, biyoçeşitlilik açısından belki de Dünya’nın bu en zengin yerini korumayı başaracak. Bu öneri ile aynı zamanda, yerel halkların haklarına da saygı gösteriliyor ve yüz milyonlarca ton karbon dioksitin atmosfere salımı önleniyor. 

Ücretli Film

Filmin tamamını seyretmek için yanda bulunan oku kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Filmi kiraladıktan sonra bir hafta içinde istediğiniz kadar izleyebilirsiniz.

BU FİLM NEDEN ÜCRETLİ
Yönetmen / yapımcı, filminin sitemizde yayınlanmasına ücret karşılığında izlenmesi koşuluyla izin verdi. Ödeyeceğiniz ücretin tamamı yönetmen / yapımcıya aktarılacaktır ve çalışmalarına devam etmesine katkıda bulunacaktır.