Üzgünüz.
Bu video sadece Türkiye'den izlenebilir.
Sorry, this video is not available from outside of Turkey
Orijinal Adı: Amchi
Yönetmen: Eda Elif Tibet
Yıl: 2013
Süre: 65 dk
Dil: İngilizce, Tibetçe / İngilizce, Türkçe Altyazı
http://www.amchithefilm.com/
Bu film SYFF 2013 seçkisindendir.

Amchi teşkilatının mensubu Karma Chodon, her yıl kadın ve çocuk sağlığı konusundaki farkındalığı arttırmak için Ladakh’ın en ücra köşelerine gider. Bu belgesel film, Karma Chodon ve bebeği Teljor’un, Himalayalar’ın sert ve çetin peyzajında, yabanıl doğaya yaptığı son yolculuğu ele alıyor. Karma Chadon, öğrencilerine kadın ve çocuk sağlığı konusunda son bir kurs vermek üzere Zanskar’a gider. Son yolculuğu başlamadan önce Tso-Moriri Gölü’nün yakınındaki Korzok köyüne uğrar ve koruyucu sağlık önlemleri konusunda bilgi aktarmak üzere yörüklere ulaşmaya çalışır.

Film, Ladakh’taki bu ilham verici öğretmen ve onun öğrencilerinin hikâyesini, toplum hizmetine ve toplum sağlığına adanmış gerçek bir yaşam öyküsünün penceresinden anlatıyor. Amchi faaliyetlerinin geleceğini ve kaybolma tehlikesi altındaki bu geleneği sorguluyor. AMCHI: 1986’da kurulmuş, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. AMCHI, başta Tibetli sığınmacı kamplarında olmak üzere, Hindistan’daki insanî projeleri desteklemektedir.

Yorumlar

Yorum Yaz
  • demo

    Gamze Selçuk

    Şikayet Et!

    Himalayalar'ın zorlu coğrafyasında, kadim Amchi tıbbının kuşaktan kuşağa aktarılmasının muhteşem öyküsü. Çoğu, kadınlardan oluşan bir öğrenci grubu ve ilmini onlarla paylaşmak için bebeğiyle zorlu yollar kat eden Karma Chodon'dan öğrenecek çok şey var..