Üzgünüz.
Bu video sadece Türkiye'den izlenebilir.
Sorry, this video is not available from outside of Turkey
Orijinal Adı: The Garden at the End of the World
Yönetmen: Gary Caganoff
Çeviren: Anı Küsmenoğlu Tuna
Yıl: 2010
Süre: 50 dk
Dil: İngilizce, İngilizce ve Türkçe Altyazı
http://www.thegardenattheendoftheworld.info/
Bu film SYFF 2012 seçkisindendir.

Ödüllü yapımcı-yönetmen Gary Cagonoff'un bu filmi, olağanüstü iki Avustralyalı kadından yola çıkarak, sayıları on binlere ulaşan mağdur dul ve yetimlerin hayatlarını gözler önüne seriyor. Yardımsever Mahboba Mawi ve uluslararası üne sahip permakültür tasarımcısı Rosemary Morrow, sağlıklı sonuç vermediği apaçık ortada olan yeniden yapılanma çabalarına alternatifler öneriyor.

Caganoff bu iki harika kadın aracılığıyla, Afganistan'ın daha önce pek bilinmeyen hikâye ve görüntülerini gün yüzüne çıkarıyor. Film duygusal veya sansasyonel olmadan, savaşın yıkımına uğramış Afganistan'ın derinliklerine ve karmaşıklığına iniyor.

"Dünyanın Ucundaki Bahçe" 2010 yılında WAAC/ SINIS tarafından ortak verilen İnsan Hakları Ödülü'ne lâyık görülmüştür.

"Bu film, harap edilmiş topraklardaki bir yolculuğa dair hem bir belgesel hem de bir seyahatname. Savaşın etkilerine karşılık kendilerine yeni bir yaşam kurmaya çalışan insanların günlük hayatları, harabeye dönmüş bir şehre karşılık dağların çıplak güzelliği, ülkenin koşullarına karşılık bir şeyleri düzeltmek için kendi payına düşeni yapmaya çalışan büyük yürekli ufak tefek bir kadın arasındaki zıtlıkları keskin bir şekilde ortaya koyuyor." (Russ Grayson-Gazeteci) 

Yorumlar

Yorum Yaz
  • demo

    Şule Kandır

    Şikayet Et!

    Yine gerçekte neye ihtiyacımız olduğu sorusunu sorduran ve harekete geçme isteğini uyandıran bir film daha…Dünyanın gerçekliklerine sevgi ve etik kurallarla göğüs germek yerine bu gerçekliklere yüz çevirerek betondan kalelerimizin içerisinde daha ne kadar tüketmeye devam edeceğiz…

  • Son zamanlarda seyrettiğim en hüzünlü en çaresiz insanların filmi,1970 başlarına kadar kendine yeten ve doğal yaşayan bir ülke nasıl bu hale gelebildi..sebebi belli,kapitalist veya komunist farketmez sistem kendini inkar ediyorsa doğayı da inkar eder..savaş sever sistemler doğa da sevmez..