Üzgünüz.
Bu video sadece Türkiye'den izlenebilir.
Sorry, this video is not available from outside of Turkey
Orijinal Adı: Power of Community: How Cuba Survived Peak Oil
Yönetmen: Faith Morgan
Çeviren: Turgay Uykusuz
Yıl: 2006
Süre: 53 dk
Dil: İngilizce, Türkçe altyazı
www.powerofcommunity.org
Bu film SYFF 2008 seçkisindendir

1990 yılında Sovyetler Birliği çöktüğünde Küba’nın ekonomisi de buhrana girdi. Petrol ithalatı yarıya inince – ve gıda ithalatı yüzde 80 kesintiye uğrayınca – halk umutsuzluğa kapıldı. Bu film Küba halkının bunalımla başediş sürecindeki yaratıcılığını, dayanışmasını, mücadelesini ve çektiği zorlukları anlatıyor. Kübalılar, oldukça mekanik, endüstriyel bir tarım sisteminden organik tarıma ve yerel, şehir bahçelerine geçişlerinin öyküsünü paylaşıyorlar. Kübalıların “Özel Dönem” olarak adlandırdıkları bu ekonomik kriz sırasında Küba kültürüne alışılagelmişin dışında bir bakış. Film, “Peak Oil”in, yani dünya petrol üretiminin zirve yapıp sonra düşüşe geçişinin öyküsüyle başlıyor. Benzer bir krizle karşılaşan – fosil yakıtların muazzam azalışı- tek ülke olan Küba umudun ve olasılıkların yaşayan timsalidir.

Filmin yapımcısı "Arthur Morgan Institute for Community Solutions" kar amacı gütmeyen bir kurumdur. Enerjiye bağımlılığı düşük olan yaşam  biçimlerini desteklemek üzere bilgi aktarır ve uygulamalar gerçekleştirir. Ana odağı iklim değişikliği ve petrol krizi (Peak Oil) konularına dikkat çekmektir; ve bunu konut, gıda ve ulaşım alanlarında CO2 emisyonlarının azaltımı için pratik yollar paylaşarak gerçekleştirir. 

Yorumlar

Yorum Yaz
 • Ekonomik çözüm üretemeyen siyasetçilerimiz mutlaka izlemeli...Teşekkürler.

 • demo

  Nazire Akkan

  Şikayet Et!

  Sanırım bu filmlerle farkındalık yaratmak yerel yönetimlere düşüyor...

 • demo

  Seval Erol

  Şikayet Et!

  Filmden dip not: Bir ülkenin politik olarak bağımsız olması, ekonomik bağımsızlığına ,ekonomik olarak bağımsızlığı ise enerjide bağımsızlığa bağlı. Bu nedenle sürdürülebilir enerji ve sürdürülebilir tarım....
  Vizyonu olmayan ve günü kurtarmaya bakan yöneticilere duyurulur..........

 • 1993 ve 1994 te Hollanda'da okurken Kübalı arkadaşlarım vardı,20 Kübalı birbiri ile herşeyi ama herşeyi paylaşır ve asla para hesabı yapmazlardı, bizimle de öyle tabii.Çok mutlu,eğlenceli ve yaşam felsefeleri müthiş ,enerjileri yüksek arkadaşlarımı unutamadım. Böyle bir yaşam mümkünmüş demek ki..

 • demo

  Burak Şen

  Şikayet Et!

  Filmde, bazı arkadaşların yorumlarında dipnot olarak da bahsedilen, Küba'lıların devrimi ve bağımszılığı nasıl da içselleştirdiğini gösteren birçok söyleme ve perspektife yaklaşmak mümkün.
  Hakkında izlediğim birçok belgeselden sonra, Amerika Birleşik Devletleri başkanlarından Nixon'ın, 'Zamanı geldiğinde, Birleşik Devletlerin avuçlarının içine düşmesi gereken bir Olgun Meyve' olarak nitelediği, Sovyetleri -ki etimolojik olarak, 'sovet'tir ve harmoni, uyum, danışma manasındadır- kendine daha yakın gördüğünden, kapitalizmin en vahşi yüzü ile tanışmış olmasına rağmen, filme konu da olan en kötü kriz döneminde bile, eğitimi ve sağlığı halkına ücretsiz tedarik etmiş, en önemlisi de, kapitalizmin ürünü olan büyük bir politik-ekonomik terörizm ile mücadelesinden başarıyla çıkıp, tüm insanlığa AIDS ve Akciğer Kanseri hastalıklarının çözümünü armağan etmeyi başarabilmiş ülke olan Küba'ya hayranlığı bir kere daha artıran bir film.
  Bizlerle paylaşan, başta SYFF ekibi olmak üzere, herkese çok teşekkürler.

 • demo

  Murat Kanat

  Şikayet Et!

  Çok ilham verici. Emeğe sağlık