Üzgünüz.
Bu video sadece Türkiye'den izlenebilir.
Sorry, this video is not available from outside of Turkey
Orijinal Adı: Learning from Ladakh
Yapımcı: John Page
Yıl: 1993
Süre: 60 dk
Dil: İngilizce, Türkçe altyazı
http://www.localfutures.org/
Bu film SYFF 2008 seçkisindendir

Antik bir kültürden ekolojik çözümler öğrenmek mümkün müdür? Ladakh, ya da Küçük Tibet, batı Himalayalar’da vahşi bir güzelliğe sahip bir çöl alanıdır. Kaynakları sınırlı, iklimi de serttir. Buna rağmen bin yılı aşkın süredir oldukça gelişmiş bir kültüre ev sahipliği yapmıştır. Tutumlu, birbirleriyle işbirliği halinde olan, yaşadıkları bölgeyi iyi tanıyan ve çevre koşullarını iyi bilen Ladaklılar sadece bu koşullarda yaşayabilmekle kalmamış, refah düzeylerini de ileriye taşımışlardır. Bunu “kalkınma” takip etti. Şimdilerde ise başkent Leh’te kirlilik, bölünmüşlük, enflasyon, işsizlik, hoşgörüsüzlük ve açgözlülük almış yürümüş. Yüzyıllardır süregelen ekolojik denge ve sosyal uyum modernleşmenin tehditi altında. Ladakh’ın kültürünün ve çevreci yaklaşımlarının böylesine kırılma noktasına gelmiş olması, bizi “kalkınma” ile ne kastettiğimizi yeniden gözden geçirmeye zorluyor -ve bunu sadece dünyanın gelişmekte olan bölgeleri için değil, sanayileşmiş ülkeler için de yapmakta yarar var. Ladakh’ın öyküsü bize sadece çevresel, sosyal ve psikolojik problemlerin kökünde yatan nedenleri göstermekle kalmıyor, kendi geleceğimiz için çok değerli ipuçları veriyor.

Yorumlar

Yorum Yaz
 • demo

  İnci Bilgiç

  Şikayet Et!

  izlemeyi çok istediğim bir belgesel bu. lakin arkadaki hışırtı çok fena :/ kaydın sesini temizlemenin bir yolu yok mu?
  o hışırtıdan dolayı sadece birkaç dakika izleyebildim :(

 • filmin orjinalinde ses biraz hisirtili zaten.. ama izlenmeyecek kada cok hisirti benim bilisayarimda olmuyor.. tam olarak kacinci dakikasi mesela?

 • demo

  İlknur Kelso

  Şikayet Et!

  bende de çok hışırtı yok, bilgisayarınızın ayarlarından olabilir

 • demo

  İlknur Kelso

  Şikayet Et!

  ve bu film gelmiş geçmiş en favori belgesellerimden biri, aynen türkiyenin kırsal kesiminde olduğu gibi dünyanın dört bir yanında da geleneksel sürdürülebilir yaşam tarzlarının nasıl yok edildiğini net birşekilde ortaya koyuyor

 • demo

  Pınar Öncel

  Şikayet Et!

  Aynı ekip 2011 tarihli Mutluluğun Ekonomisi filminde nasıl tekrar sürdürülebilir bir sisteme geçebileceğimizi ele alıyor.

 • demo

  Osman Yanık

  Şikayet Et!

  Videolar neden yurtdışındaki bir bağlantıdan izlenmiyor.

 • Önce Mutluluğun Ekonomisi'ni izlemiştim ve orada da bildiğiniz gibi Ladakh'tan örnekler, anlatımlar var. Ladakh'lı bazı kadınların batıya götürülüp oradaki yaşamın artılarıyla eksileriyle onlara gösterilmesi (globalleşmenin getirdiği tek taraflı kültür empozesinden ziyade) o belgeselin en etkileyici bölümlerinden biriydi bence ve bunun üzerine direk Ladakh ile ilgili olan bu belgeseli izledim. 1993 yapımı olduğu düşünüldüğünde o dönem için mükemmel bir sistem eleştirisi niteliğinde, izlenmesini tavsiye ederim.