Üzgünüz.
Bu video sadece Türkiye'den izlenebilir.
Sorry, this video is not available from outside of Turkey
Orijinal Adı: Passive Passion
Yönetmen: Charlie Hoxie
Çeviren: Duygu Koç
Yıl: 2011
Süre: 23 dk
Dil: İngilizce, Türkçe altyazı
www.charliehoxie.com
Bu film SYFF 2012 seçkisindendir

Pasif Mimari Tutkusu; yalıtım, hava sızdırmasız yapı ve ısı geri kazanımlı havalandırma sistemi üzerine kurgulanmış, ısıtma ve soğutma için gerekli enerjinin %90 geri kazanımını amaçlayan bir tasarım metodunu anlatıyor. Binaların, yaşadığımız yerin karbon salımının %40’ına katkıda bulunduğunu ve bunun yarısının ısıtma ve soğutma yüzünden gerçekleştiğini düşünürsek, böyle bir tasarrufun ısınmakta olan gezegenimize ne kadar fayda sağlayabileceğini anlayabiliriz.

Ülkedeki en verimli binalardan çoğunun ısıtma sistemlerini tasarlayan ve New York’ta yaşayan inşaat mühendisi Henry Gifford’un hayali, Amerika Birleşik Devletlerinde Pasif Ev daireleri inşa etmek. Olmayacak bir duaya âmin demek gibi gözükse de, Avrupa'da 20.000’den fazla Pasif Ev konutu inşa edilmekte ve bu projeler arasında ofis binaları, okullar ve çoklu aile konutları da bulunmaktadır.

Emsalsiz ve umut verici bir inşa tarzı konusunda giriş niteliğinde olan bu belgesel, Avrupalı müteahhitlerin bu konsepti ne ölçüde benimsediğini ve Amerikalı Pasif Ev Tutkunlarının bu alanda doldurması gereken geniş boşluğu inceliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu hareket marjinal kalıyor, ama Pasif Ev yöntemi binalarımızı inşa etme şeklimizi yine de değiştirebilir mi? 

Yorumlar

Yorum Yaz