Üzgünüz.
Bu video sadece Türkiye'den izlenebilir.
Sorry, this video is not available from outside of Turkey
Orijinal Adı: The Story of Bottled Water
Çeviren: Akgün İlhan
Yıl: 2010
Süre: 8 dk
Dil: İngilizce, Türkçe altyazı
http://storyofstuff.org/movies/story-of-bottled-water/

Şişelenmiş Suyun Hikayesi, Amerikalıların musluktan bedava akan temiz suya rağmen her hafta yarım milyondan fazla plastik şişede su satın almalarını sağlayan, yapay bir şekilde yaratılmış talebin hikayesini anlatıyor. Sekiz dakikada şişe suyu endüstrisinin musluk suyuna saldırılarını ve baştan çıkarıcı "çevreci" reklamlarının şişe suyu kullanımının neden olduğu plastik atık dağlarını örtbas etmek için nasıl kullandıklarını gözler önüne seriyor. Film izleyicilere, pet şişede su tüketiminden kaçınmaları ve temiz çeşme suyu için kamu yatırımlarını talep etmeleri ve desteklemeleri için çağrıda bulunuyor.

Yorumlar

Yorum Yaz
 • demo

  Emrah Kurum

  Şikayet Et!

  Bir çevre mühendisi olarak bunu çevremdeki herkesle paylaşacağım!

 • bu film ve sitedeki diger filmleri sosyal medyada paylasirsaniz yasam icin tohumlar sacmis olacaksiniz..

 • demo

  Mrt D

  Şikayet Et!

  yarım litre su şişeden 50 kuruş musluktan 0,0004 kuruş.

 • demo

  Ferdi Güler

  Şikayet Et!

  Almanya'da yaşıyor olsanız ve belediye başkanı çıkıp ve çeşmeden su içilebilir dese herkes gider içer. Peki ülkemizde kaç belediye başkanına güvenebiliriz? Burada güven en büyük...

 • Herkes için güvenli ve temiz su talep ediyoruz, Think Green- Turkey hesabım ile twitter da bu filmi paylaşacağım.
  Çok doğru bir yaklaşım. İnsanların algılarını reklamlar yoluyla yönetiyorlar. Elimizdeki su da yitip gidiyor bu şekilde. Çünkü belediyelerin su kalitesini sorgulamaktan vazgeçiyoruz.

 • demo

  Zinar Ay

  Şikayet Et!

  Siselenmis su fiyatı şebeke suyunun 10 bin katı aman allahım bende kendimi tutumlu zannederdim nasıl bunu farketmedim bundan sonra şebeke suyu icecegim..

 • Çocukken oyun oynar sokaklardaki çeşmelerden musluğa ağzımızı dayayıp su içerdik. Herkes için güvenli ve temiz su talep ediyoruz.

 • demo

  Murat Aydın

  Şikayet Et!

  Belediyeler üzerine düşen vazifeyi yapsa çeşmeden akan su şişede satılan kanalizasyon suyundan bile temiz olur yani gerekirse her eve arıtma cihazı takılıp aylık su faturalarına yansıtılarak vatandaşını düşünebilir ama nerede belediye başkanı oğlumu kızımı işe nasıl sokarım nasıl cebimi doldururum derdinde ama yinede güzel şeyler olmaya başladı umarım kendi belediyemdeki bisiklet yolu gibi çevreye değer veren belediyeler olur.