Üzgünüz.
Bu video sadece Türkiye'den izlenebilir.
Sorry, this video is not available from outside of Turkey
Orijinal Adı: Sucumbíos, Kötülüğün Olmadığı Yer
Yönetmen: Arturo Hortas
Çeviren: Berat Seçkin Demirok
Yıl: 2011
Süre: 29 dk
Dil: İspanyolca, Türkçe altyazı
Bu film SYFF 2012 seçkisindendir

2011 yılıyla birlikte, Ekvador’da ilk petrol çıkarılmasının üzerinden yüzyıl geçmiş oldu. Ekvador’un Amazon bölgesindeki Sucumbios’ta petrol sondajı 1967’de başlamış ve Cofánlar da dâhil olmak üzere beş yerli halkı etkilemişti.

Bu belgesel, Ekvador’da aşırı miktarlara varan petrol üretiminin yerli halklar açısından olası sonuçlarını anlatıyor. Bir avukat da, bu insanlık dışı vahşetin baş sorumlusu olarak gördüğü Texaco’ya karşı dava açıyor. Belgesel, Barselona’daki İnsan Hakları ve Sinema Festivali’nin işbirliğiyle Karama’da gösterildi ve Uluslararası Yaşam Mücadelesi Ödülü’ne lâyık görüldü. 

Yorumlar

Yorum Yaz
  • Çıkarılan her birim petrolün aslında doğada ve toplumda nasıl bir etki yarattığını o kadar güzel anlatmış ki! Gram yeşil bulunca sevindiğimiz İstanbul'dan yağmur ormanlarının dibine nasıl kibrit suyu döktüğümüzü izlerken de utandım. Bu yaşam için oradaki yaşamdan vaz mı geçiyoruz?

  • Buna benzer amatör belgeselleri Karadeniz bölgesi için yapmalıyız ,halk da hala çok bilinçli iken,doğa bozulmamışken..