Dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimci ağı Ashoka, 1980’de ABD’de kurulmasından bugüne acil toplumsal sorunlarına etkin ve kalıcı çözümler getiren sosyal girişimcileri tespit ediyor, onları küresel bir destek ağında buluşturarak potansiyellerini gerçekleştirmelerini ve çözümlerini yaygınlaştırmalarını sağlıyor. Bugün 80'i aşkın ülkeden 3000'e yakın Ashoka Fellow insan hakları, kalkınma, çevre, sağlık, eğitim/gençlik ve vatandaş katılımı gibi çeşitli alanlarda fark yaratıyor.

Ashoka, “her bireyin toplumda fark yaratabildiği ve bunu başarmak için ihtiyaç duyduğu özgürlük ve desteğe sahip olduğu bir dünya” vizyonuna erişebilmek için, Ashoka Fellowship’e ek olarak, çocukları, gençleri, okulları, üniversiteleri, şirketleri ve kamu kuruluşlarını sosyal girişimciliğe ve fark yaratmaya teşvik eden çok sayıda farklı program geliştirip uyguluyor.

Dünyanın önde gelen uluslararası sivil toplum kuruluşları arasında sayılan Ashoka, son olarak 2013 yılında sivil toplum kuruluşlarını etki, inovasyon ve sürdürülebilirlik açısından değerlendiren The Global Journal tarafından dünyanın ilk 20 uluslararası STK’sından biri (17'nci) seçildi.

Türkiye'de 2000-2013 yılları arasında önce bireysel ve uluslararası temsilcilikler, sonra Avrupa bölge ofisi tarafından uzaktan yönetilen Ashoka Türkiye, faaliyetlerini 2014 yılında kurduğu Ashoka Vakfı ile canlandırıyor ve yerelleştiriyor.
Fotoğraf yok.
Sürdürülebilirlik raporu yok.